Do Vánoc zbývá 12 dní! Omlouvám se všem, kteří nestíhají a tuhle informaci úplně nechtěli slyšet… Letos se nějak stalo, že Vánoce nejsou tolik vidět, alespoň mně to tak připadá. Možná je to množstvím práce nebo teplým počasím, každopádně představa, že Štědrý den je za chvilku, není nějak uvěřitelná. Proto jsem se rozhodla, že v sobě musím vánoční náladu nakopnout zevnitř, když to nejde zvenčí. Dala jsem dohromady seznam 12 filmů, na každý večer do Štědrého dne jeden. Jsou to filmy, které ve mně zanechaly od dětství trvalou stopu a dost často na ně myslím, když v zimě potřebuji nějakou inspiraci v dílně nebo při vymýšlení nových návrhů Sebies. Jsem jeden z těch lidí, co jeden a ten samý film viděli třeba třicetkrát. Sami to znáte, nesedíte pokaždé před obrazovkou a soustředěně koukáte… Ne, většinou něco děláte a filmy plné „známých“ vám dělají společnost. To samé se děje v dílně Sebies a v předvánoční čas, jako je tento, mi dělají společnost hrdinové a hrdinky právě z těchto filmů.

Přeji příjemnou podívanou a samozřejmě Veselé Vánoce!

  1. Malé Ženy

Film Malé ženy byl natočen podle stejnojmenného románu Louisy May Alcottové z druhé poloviny 19. století. Byla to jedna z prvních knih, kterou mi ženy z mé rodiny předčítaly a když vyšel film, tak u nás mnoho dlouhých let jel od rána do večera. Představa čtyř bezvadných sester Marchových, které vždy drží při sobě a k tomu ty dlouhé vlasy až po zadek, byla pro mě vždy fascinující. Pro ty z vás, kteří fandí jednoduché formě vánočních svátků, může být Štědrý večer rodiny Marchových velkou inspirací.

2. Země, odkud přicházím

Francouzský film z roku 1956 s energickým Gilbertem Bécaudem v hlavní roli se odehrává v okouzlující předvánoční atmosféře malého města. Nadchne všechny fanoušky starých filmů z 50. let, milovníky vintage módy i fanoušky šansonu, k jehož světovým představitelům právem patří hlavní hrdina Gilbert Bécaud. Slavné růžové šaty, které se ve filmu objeví, byly velkou inspirací, když před pár týdny vznikala ozdoba Stella.

3. Dvanáct podmínek dědictví

Film byl natočen podle knižního bestselleru „The Ultimate Gift“ od Jima Stovalla. Z vnitřní vánoční stránky věci má všechny hodnoty, které si o Vánocích připomínáme: najít si čas pro své blízké, snažit se jim pomáhat a celkově být lepším člověkem. A z té vnější stránky Vánoc se můžete podívat, jak se dělají Vánoce, když lidé žijí ve slunném Texasu.

4. Kráska a Zvíře: Kouzelné Vánoce

Asi každý milovník světa Disney viděl Krásku a Zvíře, ale pro mě to první byla vánoční verze téhle pohádky. Ve skutečnosti jsem se o tradiční Krásce ve žlutých šatech s otravným Gastonem v patách dozvěděla až na vysoké. Pokud jste to měli opačně, doporučuji dohnat resty. Tahle Kráska v červeném dala podnět ke vzniku naší vlastní červené krásky, která vás dostane do vánoční nálady a k tomu přidá pár typů na vánoční dárky, které jste ještě nezvládli vymyslet. 🎁

5. Pelíšky a Popelka

P jako „pět“ a taky Pelíšky a Popelka. Ano, je to klišé, ale bez těchto dvou filmů se žádný vánoční seznam neobejde. Tak je aspoň sfoukněme v jednom čísle… Že už jste je viděli stokrát? Ale stejně neodoláte a pustíte si ty videa…

Mít pevnou vůli vůči cukroví, to umí každý… Ale nepodívat se na hlášky z Pelíšků, to je úplně jiná soutěž! B-)

6. Kudrnatá holka

Zasněžené Chicago a atmosféra amerických filmů z 90. let. Kudrnatá Sue je holčička s unikátní vyřídilkou, která si vaše srdce získá od první vteřiny. Pro všechny ženy a dívky, které kdy měly tendenci „napravovat“ nějakého muže ze svého okolí, je to ten pravý film, dávající falešnou naději, že muže lze změnit a ještě vám za to bude vděčný! 😀

7. Grinch

Užijte si módu, účesy i extrémní nadšení pro vánoční výzdobu! Ne každý miluje Vánoce, někteří se soustředí na negativní stránku věci, jako jsou přecpané obchody, dopravní zácpy, špatné počasí či nelítostně upřímné reakce na nevhodné vánoční dárky. Zástupcem všech antifanoušků je Grinch, který má svůj vlastní vánoční rozvrh…

8. Mrazík

Jasně, Mrazíka už jsme všichni viděli milionkrát, známe ho zpaměti, ale viděli jste ho v originále? Každý z nás má nějakou pasáž, kterou dokáže citovat ne-li vzít si v některých písních sólo… Hajduli, hajduli, přeji příjemnou zábavu!

9. Prázdniny

„Veselé Vánoce“ si lidé nepřejí jen tak, o jinou než dobrou náladu těch pár dní v roce ani nejde, takže pokračuji v seznamu ve stylu „Vesele, jen vesele“. Cukroví, horký čaj, deky a tenhle film. Typickou romantickou komedií s dobrým koncem v téhle části roku nemůžete nic zkazit.

10. Láska Nebeská

Tenhle film žádné odůvodnění nepotřebuje, od té doby co vyšel, to bez něj nejsou ty pravé Vánoce. Originální svatební šaty Keiry Knightley v roli Juliet byly jedny z těch, které jsem měla v hlavě, když jsem tvořila ozdobu Lúthien tak, aby divoce vlála na všechny strany.

11. Život je krásný

Žít tak v době, v níž když člověk řekne, že neumí tancovat, znamená to, že se úrovní vyrovná dnešním sportovním dvojcím. 😀 Film byl pětkrát neúspěšně nominován na Oscara, ale v roce 2004 skončil v anketě BBC o „Nejlepší film, který nezískal Oscara“ jako druhý, hned po Vykoupení z věznice Shawshank.

Nadchla vás ta posuvná podlaha, pod kterou byl bazén? Skutečně existovala, a to na jedné střední škole v Beverly Hills!

12. Bella a Sebastián

Poslední položkou seznamu není film nýbrž seriál – musíte mít přece co dělat i o Vánočních svátcích, ne? 😉 Francouzský televizní seriál Bella a Sebastián vnikl v roce 1965 a má celkem 39 dílů. Byl natočen v nádherném prostředí francouzských Alp a vypráví osudy odvážného chlapce Sebastiána a jeho psa Belly. Pro ty, kteří by ještě mohli váhat, jestli si pouštět do něčeho více než 50 let starého a černobílého, musím dodat, že film má skvělý český dabing a hudba dostane i ty nejzatvrzelejší proti slzám dojetí.

Užijte si vánoční atmosféru, cukroví, vaječný koňak, dárky, vůni jehličí, sníh za oknem, tlusté ponožky a tyhle filmy.

Na závěr nezbývá než popřát Veselé Vánoce a Šťastný nový rok!

Vaše Sebi

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *